Scoala de vara (clasele 0-VIII)


Pentru detalii si inscrieri contactati-ne la
numarul de telefon: 0720 548 870

Scoala de vara – sector 6 (clasele 0-VIII)

Drumul Taberei, Militari, Ghencea, Valea Oltului, Drumul Sarii

After school “CASUTA PITICILOR” este de 16 ani in serviciul parintilor ocupati. Daca aveti un copil special, aduceti-l la un after school special, unde accentul se pune atat pe educatie si pe acumularea de cunostinte, dar si pe dezvoltarea personalitatii.

Noi pregatim copiii in special pentru scoala, dar si pentru viata. Nu este de ajuns ca un copil sa-si faca doar temele si sa ia calificative extraordinare la scoala. Intr-o lume aflata in continua schimbare copilul trebuie pregatit sa faca fata oricarei situatii, iar secretul consta in competitie. Obiectivul nostru principal este sa facem copiii sa fie competitivi.

After school “CASUTA PITICILOR” isi desfasoara activitatea, in conditii de igiena maxima, intr-o locatie deosebita, cu doua nivele, din cartierul Drumul Taberei, care are mai multe sali de curs pentru efectuarea temelor (in functie de varstele copiilor), 3 grupuri sanitare, sala pentru cursurile de limbi straine, curte pentru joaca si relaxare.


After school “Casuta Piticilor” are program permanent de functionare pe toata durata unui an calendaristic, inclusiv in perioada vacantelor intersemestriale. Functionam si pe parcursul vacantei de vara, in lunile iulie si august, inscrierea copiilor pe perioada vacantei de vara fiind optionala.

In perioada vacantei de vara, copiii lucreaza temele de vacanta, citesc lectura adecvata varstei, dar participa si la activitati de recreere (plimbari si joaca in parcuri, inot la piscina, vizite la muzee, plimbari la Gradina Botanica, vizionari de filme la cinematografe), iar optional derulam si module intensive de cursuri de limbi straine, cu frecvanta zilnica (curs Cambridge de limba engleza), precum si un curs de robotica si programare

In cadrul scolii de vara pot fi inscrisi si copii care nu activeaza in cadrul programului de after school, care pot participa strict la activitatile clubului nostru doar pe perioada vacantei de vara.

Pachetul de servicii pe care il oferim in perioada vacantei de vara cuprinde:

Dimineata, preluarea copiilor de acasa (la cerere);


Masa de pranz:


Servirea de catre copii a mesei de pranz si a unei gustari la ora 16.00, dar nu inainte ca acestia sa se spele pe maini;


Efectuarea temelor de vacanta:


Efectuarea temelor de vacanta, cu invatatoare calificate, active in invatamant, unde copiilor, in permanenta, li se furnizeaza cu multa rabdare explicatii amanuntite de catre doamna invatatoare, in contextul in care copilul nu a inteles ceva;


Efectuarea permanenta si periodica de testari suplimentare:


Se verifica evolutiei copilului, iar zilnic, obligatoriu, copiii lucreaza exercitii suplimentare ce conduc la aprofundarea cunostintelor (la limba si literatura romana, matematica, limba engleza);


Pregatire speciala pentru concursuri si olimpiade;


Activitati recreative:


Jocuri creative de grup, sah si initiere in sah, lectura, arte plastice (desen, pictura, modelaj), plimbari si joaca in parcuri, vizionari de spectacole de teatru, circ sau film, si totodata organizarea de excursii si tabere inedite (pe diverse tematici: vara – tabere de aventura);


Timpul liber:


Petrecerea timpului liber intr-un mod placut si relaxant, prin angrenarea copiilor in jocuri creative desfasurate atat in incinta locatiei, cat si in spatiul special amenajat din curtea acesteia, dar si deplasari in afara locatiei , la film, la piscina, in parc, etc.


Dezvoltare personala:


Activitati pentru dezvoltarea personala ce privesc: comunicarea, stimularea creativitatii, dezvoltarea personalitatii;


Optional:


Dupa-amiaza sau seara, la cerere (optional), ca serviciu complementar, punem la dispozitia dvs. si posibilitatea de transport a copilului la domiciliu, la ora dorita.

PENTRU ANUL SCOLAR URMATOR, SEPTEMBRIE 2023 – IUNIE 2024,
LOCURILE PENTRU INSCRIEREA COPIILOR NOI SUNT LIMITATE

Din acest motiv, daca v-ati decis si doriti sa inscrieti copilul in cadrul clubului nostru, pentru a avea siguranta rezervarii unui loc, recomandam sa initiati din timp procedura de inscriere a copilului.

De ce trebuie sa aduceti copilul dvs. la noi?

  • Pentru ca directorul clubului, prof. Camelia Georgescu (profesor de limba romana), este de 29 ani calificat in meseria de cadru didactic (fiind absolventa a Facultatii de Litere a Universitatii Bucuresti, absolventa a Liceului Pedagogic din Bucuresti, si absolventa a numeroase cursuri de psiho-pedagogie);
  • Pentru ca grupele sunt formate din 8-11 copii, fiecare grupa avand o invatatoare calificata, activa in invatamant, cu vasta experienta profesionala;
  • Pentru ca in fiecare an majoritatea copiilor inscrisi la noi au avut rezultate remarcabile la concursurile si olimpiadele de limba romana, matematica si limba engleza ;
  • Pentru ca invatatoarele sunt in fiecare an aceleasi;
  • Pentru profesionalism si pentru calitatea pachetului complet de servicii pe care vi-l oferim, pentru flexibilitatea de care dam dovada la orice solicitare venita din partea parintilor, dar si pentru reactie si promptitudine la solicitari;
  • Pentru ca suntem profesionisti si cei mai buni in domeniu, iar copiii dvs. vor fi la fel;

La cerere, copiii pot fi preluati de-acasa, iar activitatea de preluare se realizeaza in zona sectorului 6 si a sectorului 5

 

Aduceti la noi un copil si veti primi un om pregatit pentru viata